Hosszú és sokszor göröngyös az út a diploma átvételéig, s az út végén ott a szakdolgozat és a diplomamunka megvédése is. Elég komoly feladat mindkettő!
Van, akinél már a tanulmányok kezdetén körvonalazódni látszik, milyen témából írja majd a szakdolgozatát, ám ismerek olyan történetet is, melyben az illető lényegében a leadási határidő előtti két hétben, emberfeletti erővel vette ezt az akadályt, szerencsére sikeresen.
Minden felsőoktatási intézmény más-más követelményrendszer szerint kéri a szakdolgozat elkészítését, ugyanakkor vannak olyan kötelező elemek, melyek minden intézményt tekintve azonosak.
A borító lehet kék, lehet fekete, az intézmény vagy a kar címerével ellátott, avagy címer nélküli. Címoldal vagy címlap, bevezető, hipotézis és a módszertan megfogalmazása, elemzés és az eredmények levezetése, konklúzió. Az oldalszámok sem maradhatnak el, a tartalomjegyzékkel, a hivatkozásjegyzékkel, az irodalomjegyzékkel is bíbelődni kell, a témától függően pedig táblázat, ábra és képek, valamint ezek jegyzéke, mellékletek és függelék is kerülhet a szakdolgozatba.
S mindez még csak a külcsín!
Szóval a szakdolgozat írása bizony nemcsak annyiból áll, hogy leül az ember a számítógép elé és püföli a billentyűzetet. Sokszor már az ihletre várni is örökkévalóság!
Fogadj meg néhány jótanácsot!
- Ha utolsó éves vagy, ne halogasd a szakdolgozattal való foglalatoskodást a második félévre! A záróvizsgákra, a szakdolgozat megvédésére is készülnöd kell majd, ezt ne feledd!
- Légy képben a határidőkkel, méghozzá napra pontosan!
- Készíts ütemtervet! Ehhez egyeztess előre a konzulenseddel, opponenseddel is. Próbáld meghatározni azt, hogy az egyes részfeladatok (kutatás, adatfeldolgozás, fejezetek kidolgozása) várhatóan mennyi időt fognak igénybe venni. Mindig számolj a váratlan helyzetekkel, az esetleges csúszásokkal is!
- Nézz utána az egyetem/főiskola szakdolgozatra vonatkozó követelményeinek, melyek nemcsak intézményenként, hanem karonként eltérőek lehetnek! Ne az utolsó pillanatban érjen kellemetlen meglepetés egy plusz tartalmi elvárás vagy formai követelmény képében…
Hogy miben tudok Neked segíteni?
A profi szerkesztésben mindenképp!
Gépelés, táblázatok, folyamatábrák szerkesztése, szövegformázás, automatikus tartalomjegyzék készítése, lábjegyzetek, grafikonok, oldalszámozás, kötésmargó, helyesírás… Bízd csak rám!
Nemcsak abban az esetben kérheted a segítségemet, ha nem értesz a szövegszerkesztéshez, akkor is számíthatsz rám, ha – a szöveggel, egyebekkel való piszmogás terhét átadva – időt spórolnál magadnak, akár már a szakdolgozatod írása közben is!
Keress bizalommal!