Az első szövegszerkesztőt – lényegében egy memóriával ellátott írógépet – valamikor az 1960-as években gyártották Amerikában. A mágneslemezt használó eszközök megjelenésével kezdtek el igazán elterjedni, mellyel a letárolt információkhoz viszonylag gyorsan hozzá lehetett jutni, a szöveg pedig egy képernyőn jelent meg.
A számítógépes szövegszerkesztők – melyekkel már lehetővé vált a szöveg írás közbeni ellenőrzése és javítása – végül fokozatosan leváltották az írógépeket.
A mai szövegszerkesztő programok számos hasznos funkcióval rendelkeznek. A szövegformázás, a betűtípusok és -méretek kiválasztása, a szöveg stílusának módosítása, a szöveg különböző részeinek kiemelése mellett például helyesírás-ellenőrző funkcióval is rendelkeznek.
Számos ingyenes, online elérhető szövegszerkesztő létezik, ám kétségkívül az egyik legelterjedtebb és legnépszerűbb szövegszerkesztő alkalmazás a Word. A jól ismert formázási lehetőségeken kívül lehetőséget kínál a stílusok, a témák, valamint szakaszszünetek alkalmazására is. A különböző vizuális effektusokkal és médiaelemekkel, a diagramok, grafikonok, mátrixos és egyéb elemek létrehozásával professzionális megjelenésű dokumentumokat hozhatunk létre.
Mikor levelek tömkelegével, esszék hosszú sorával kell megbirkózni, azok megfogalmazása mellett már maga a gépelés is teherré válik, s akkor a szöveg formázása még hátravan. Ki kell emelni az információkat, át kell rendezni a szöveg egyes részeit, be kell illeszteni egy képet vagy egy táblázatot… Aki szakdolgozatot kell írjon, az rögtön egy sor, felsőoktatási intézmény által megkövetelt formázási követelménnyel találja szemben magát. Ugyanakkor egy tanulmány szerint az átlagos felhasználó a szövegszerkesztő szoftverben rendelkezésre álló funkcióknak csak töredékét, alig 8%-át ismeri.
Ha nincs kedve vagy ideje egy szövegszerkesztő szoftver valamennyi hasznos funkcióját kitapasztalni és hosszasan bíbelődni kész szövege megformázásával, keressen bizalommal!