Azt talán mindenki tudja manapság, hogy a kiberbűnözők játszi könnyedséggel szerzik meg jelszavunkat, ha az egyszerű, túl könnyen kitalálható… egyszóval gyenge.
Hogy mi számít erős jelszónak?
Erős jelszó nemcsak az lehet, amelyik random begépelt kis- és nagybetűkből, valamint különböző speciális karakterekből áll – valljuk meg őszintén, az ilyen jelszavak zavarosak és nehezen megjegyezhetők.
Annak mégis mi értelme van, ha egy másik (ki tudja, mennyire megbízható) szoftvert kell alkalmaznunk arra, hogy a különböző oldalakhoz és alkalmazásokhoz használt megannyi bonyolult jelszavunkat megjegyezze…?
Tudtad, hogy a bonyolult jelszavak helyett akár jelmondatok is használhatók?
A jelmondat állhat akár véletlenszerű szavakból is, de egy egész, értelmes mondatot is használhatunk e célra.
Minél több karaktert tartalmaz, annál jobb! Persze nem pusztán a jelmondatok hossza teszi ezeket erőssé, hanem az, hogy a kiberbiztonsági szakemberek által javasoltaknak megfelelően tartalmaznak kis- és nagybetűket, valamint szimbólumokat is.
Igen! A szóköz és a mondatvégi írásjelek is szimbólumok!
A jelmondatok használatának legnagyobb előnye az, hogy azokat könnyű megjegyezni és begépelni, így akár hanyagolható is a jelszókezelő szoftverek használata.
Aki szeretné, fokozhatja a jelmondat erősségét például azzal, hogy bizonyos betűket számokra vagy szimbólumokra cserél, mint pl. az Igazság szóban az „I” betűt 1-re, az „a” betűt pedig @-ra.
Jelszó ide, jelmondat oda, azt sose felejtsük el, hogy a maximális védelem érdekében
- minden alkalmazáshoz vagy weboldalhoz lehetőleg más-más jelszó/jelmondat használata javasolt,
- a jelszót/jelmondatot sose osszuk meg senkivel (se baráttal, se rokonnal, se munkatárssal),
- személyes fiókjainkba lehetőleg ne jelentkezzünk be közösségi eszközökön és hálózatokon (pl. internetkávézóban, nyilvános könyvtárak gépein, FreeWifi használatával),
- ha a munkát befejeztük, ne felejtsünk el kijelentkezni!
Egyre több alkalmazás kínálja a lehetőséget bejelentkezéskor a kétfaktoros azonosításra, ha pedig eszközünk alkalmas a biometrikus azonosító használatára – éljünk vele!
0 hozzászólás